Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Zajęcia w Klubie Przyjaciół Biblioteki

Utworzono dnia 22.10.2021

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Rościszewie odbywają się cykliczne zajęcia w Klubie Przyjaciół Biblioteki. 

Celeg głównym zajęć jest rozwijanie różnorodnych zainteresowań - czytelniczych, manualnych i estetycznych. Uczestnicy podczas zajęć wyrabiają nawyk częstego czytania książek, poznają różnorodnie tematyczną literaturę dla dzieci i młodzieży, uczą się kreatywności. doskonalą umiejętność czytania, wzbogacają słownictwo, rozwijają umiejętność wyrażania swoich uczuć i myśli, wykonują różnorodne prace plastyczne, spędzają twórczo swój wolny czas. (AS)

I.Sz.

I.Sz.

I.Sz.

I.Sz.

I.Sz.

I.Sz.

I.Sz.

I.Sz.

czytaj dalej na temat: Zajęcia w Klubie Przyjaciół Biblioteki

Zajęcia taneczne w GPB w Rościszewie

Utworzono dnia 22.10.2021

We wtorki od godziny 16.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rościszewie odbywają się zajęcia tanecze prowadzone przez szkołę tańca ArtDance z Sierpca, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Obecnie są dwie grupy wiekowe - przedszkolaczki oraz dzieci i młodzież w starszym wieku.

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego nauczyciela tańca. Na początku odbywa się rozgrzewka, potem nauka elementów układu i finalnie odtańczenie całego układu. Dzieci są zachwycone, chętnie biorą czynny udział, są zaangażowane, uśmiechnięte i niepocieszone, gdy czas wtorkowych tańców dobiega końca. (AS)

 

I.Sz.

I.Sz.

I.Sz.

I.Sz.

I.Sz.

I.Sz.

 

czytaj dalej na temat: Zajęcia taneczne w GPB w Rościszewie

29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Utworzono dnia 20.10.2021

     To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. 

    Aby podkreślić ważność tego wydarzenia Gminna Biblioteka Publiczna w Rościszewie Filia w Łukomiu czytała książki przedszkolakom oraz tym, którzy odwiedzili tego dnia bibliotekę.(AS)

E.C.

E.C.

E.C.

E.C.

czytaj dalej na temat: 29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Narodowy Spis Powszechny 2021

Utworzono dnia 27.09.2021

Co zrobić, żeby nie zapłacić kary grzywny za brak udziału w spisie powszechnym?

Do końca spisu zostało kilka dni. Spora grupa mieszkańców Mazowsza przypomniała sobie o tym obowiązku właśnie teraz, blokując infolinię i punkty spisowe. Jeśli obawiasz się, że nie zdążysz się spisać i zapłacisz grzywnę, to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Zostaw numer telefonu na infolinii. Oddzwonimy.

Najprostszą i najwygodniejszą metodą udziału w spisie jest samodzielne wypełnienie formularza na stronie https://spis.gov.pl/. Logujesz się podając identyfikator PESEL lub przez profil zaufany.

Do końca września jest również możliwość spisania się przez telefon. To odpowiednia opcja dla osób, które nie mają komputera z Internetem lub wolą mieć wsparcie rachmistrza. Ze względu na bardzo duże obciążenie infolinii, zmieniono zasady jej funkcjonowania. Wystarczy zadzwonić pod nr 22 279 99 99, postępować zgodnie z komunikatami i na koniec zostawić swój nr telefonu. Rachmistrz bardzo szybko oddzwoni z nr infolinii lub 22 828 88 88. Na ekranie może się wyświetlić tylko jeden z tych dwóch numerów.

Jeśli w najbliższym czasie będziesz w urzędzie gminy/miasta, możesz skorzystać z punku spisowego i wypełnić formularz spisowy z pomocą przeszkolonej osoby. Wypełnienie obowiązku spisowego w urzędzie gminy/miasta przebiega sprawnie, jednak w ostatnich dniach września mogą tworzyć się kolejki.

Nie ma co czekać do ostatniego dnia września na kontakt z rachmistrzem. Ze względu na ograniczenia, może już się z nami nie zdążyć skontaktować. Dlatego warto obowiązek spisowy wypełnić samemu, dzwoniąc na infolinię lub spisując się przez Internet.

Co zrobić żeby nie zapłacić kary grzywny 5000 zł za brak udziału w spisie powszechnym?

Po prostu się spisać jak najszybciej i nie liczyć, że ktoś nie zauważy niespisanego mieszkania czy osoby. Wypełnienie formularza spisowego trwa ok 10 minut. To nie jest trudne!

Informacje o spisie znajdują się na stronie https://spis.gov.pl oraz stronach urzędów gmin i miast.

czytaj dalej na temat: Narodowy Spis Powszechny 2021

Dzień Przedszkolaka 2021

Utworzono dnia 20.09.2021

 

Wszystkim Przedszkolakom życzymy samych szczęśliwych dni!

 

czytaj dalej na temat: Dzień Przedszkolaka 2021

Konkurs jesienny

Utworzono dnia 17.09.2021

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie dzieci i młodzież z Gminy Rościszewo.

Serdecznie zapraszamy! 

czytaj dalej na temat: Konkurs jesienny

Informacja

Utworzono dnia 17.09.2021

Od poniedziałku 20 września 2021 r.

przywracamy wolny dostęp do półek,

ponownie otwieramy salę komputerową

Chcąc wypożyczyć książkę pamiętaj:

* Czytelnicy są zobowiązani do dezynfekcji rąk,

* Zasłaniania ust i nosa maseczką ochronną,

* Zachowanie odpowiedniej odległości.

 

Ilość osób, które mogą przebywać
w pomieszczeniach bibliotecznych:

Wypożyczalnia dla dorosłych 2 osoby

Wypożyczalnia dla dzieci 1 osoba

Sala komputerowa 4 osoby

 

Rekomenduje się zamawianie zbiorów telefonicznie lub e-mailowo:

Rościszewo – 24 276 40 74

Łukomie – 24 276 78 09

gbiblioteka@wp.pl

czytaj dalej na temat: Informacja

Narodowy Spis Powszechny 2021

Utworzono dnia 15.09.2021

Sąsiedzie, czy już się spisałeś?

Jeśli masz już za sobą udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021, to bardzo dobrze - zyskałeś Ty i Twoja gmina. Jednak dla przyszłości Twojej „małej ojczyzny” niezwykle ważne jest, aby w Twoje ślady poszli wszyscy inni mieszkańcy gminy. Dlatego podczas pogawędek z sąsiadami i znajomymi warto pytać, czy też już wywiązali się z tego obowiązku.

Dane zebrane podczas Narodowego Spisu Powszechnego 2021 będą podstawą do bardzo wielu prorozwojowych i ważnych społecznie przedsięwzięć i inwestycji w Twojej gminie. Dlatego tak istotne jest, aby w spisie wzięło udział 100% mieszkańców Twojej gminy.

Wyjaśnij sąsiadom, że spis jest łatwy

Udział w spisie w przypadku jednej osoby zajmuje zaledwie 10 minut. Pytania są jasno sformułowane i nie powinny nastręczać trudności. Uczul tylko sąsiadów, że warto znać powierzchnię użytkową mieszkania – niektóre spisujące się osoby miały z tym problem. Warto też uświadomić ich – bo dotyczy to wielu rodzin – że padają pytania o osoby zameldowane w mieszkaniu, ale mieszkające za granicą. Powinni też pamiętać o spisaniu dzieci, które jako osoby nieletnie nie mogą samodzielnie wypełnić formularza spisowego.

Podpowiedz, jak się spisać

Najwygodniejsze i najszybsze metody spisowe to:
- Internet: aplikacja spisowa jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/,
- telefon: infolinia spisowa działa pod numerem 22 279 99 99 (wybieramy klawisz „1”, czyli „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”, potem znów „1” - „Spisz się przez telefon”).

Jeśli rozmawiasz z osobą starszą, która nie ma komputera i boi się zadzwonić na infolinię, zachęć ją do spisania się w Gminnym Punkcie Spisowym działającym w każdym urzędzie gminy/miasta. W przypadku osób schorowanych warto zaoferować pomoc w postaci podwózki do urzędu.

Cały czas w terenie pracują rachmistrzowie, którzy przeprowadzają spis w mieszkaniach. Trzeba jednak pamiętać, że mają oni bardzo dużo pracy. Poza tym, osoby starsze mogą mieć obawy, żeby wpuścić do domu obcą osobę.

Nie ma pytań o finanse!

Jeśli sąsiedzi boją się, że spis posłuży do nałożenia na nich jakichś nowych dodatkowych podatków czy opłat, wyjaśnij, że w formularzu nie ma żadnych pytań o zarobki, majątek, konta bankowe czy oszczędności.

Dopinguj do jak najszybszego spisania się

Wiele osób odkłada spis na sam koniec - im bliżej 30 września, tym większe ryzyko, że rachmistrzowie telefoniczni oraz pracownicy Gminnych Biur Spisowych nie będą w stanie pomóc się spisać wszystkim zainteresowanym, a połączenie z infolinią spisową będzie wymagało więcej czasu i cierpliwości. Dlatego zachęcaj sąsiadów do jak najszybszego wypełnienia obowiązku spisowego i uniknięcia niepotrzebnej nerwówki.

Pomóż uniknąć kary

Należy pamiętać, że zaniedbanie obowiązku spisowego może oznaczać dotkliwą karę. W przypadku uporczywej odmowy spisania się sąd może nałożyć grzywnę w wysokości nawet do 5 tys. zł. Warto o tym przypomnieć sąsiadom, żeby nie narażali się niepotrzebnie na przykre konsekwencje zlekceważenia spisu.

Bądź dobrym sąsiadem!

Narodowy Spis Powszechny 2021 jest niezwykle ważny dla Ciebie, Twojej rodziny i całej Twojej „małej ojczyzny”. Tę świadomość staraj się propagować wśród swoich sąsiadów: przypomnij o obowiązku spisowym i zaoferuj pomoc tym, dla których spis nie jest tak łatwy, jak dla Ciebie.

czytaj dalej na temat: Narodowy Spis Powszechny 2021

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 25

W poprzednim tygodniu: 30

W tym miesiącu: 14

W poprzednim miesiącu: 163

Wszystkich: 4822

Godziny otwarcia Biblioteki w Rościszewie

Poniedziałek 7.00 - 15.00

Wtorek 9.00 - 17.00

Środa 7.00 - 15.00

Czwartek 9.00 - 17.00

Piątek 9.00 - 17.00

Godziny otwarcia Biblioteki w Łukomiu

Poniedziałek 7.00 - 15.00

Wtorek 7.00 - 15.00

Środa 7.00 - 15.00

Czwartek 7.00 - 13.00

Piątek 7.00 - 15.00